به خاطر دارم سالها قبل همیشه زمان بهمن ماه که می شد یک زنگی در درونم شروع به زدن می کرد که زمان خانه تکانی اسفند ماه در حال رسیدن است . از اینکه قراربود در ماه بعد یعنی اسفند خانه مان به هم ریخته شود و کلی کار و فعالیت انجام دهیم حس خستگی کاری که هنوز انجام نشده به تنم می نشست . تصور یک خانه بهم ریخته و خالی از فرشها که همه برای شسته شدن به قالی شویی رفته ، مبلمان ها همه در کنار سالن ، پرده ها که همه باز شده و به خشکشویی فرستاده شده بودند . لباسها همه بیرون از کمدها و در حال بررسی ، وسایل شخصی هر کدام از ما که خود زمان زیادی را می برد، ظروف آشپزخانه در بیرون از کابینتها ، مرور همه این خاطرات و صحنه ها برایم  گویی خانه همچون کسی که برای قرار دادن دندان مصنوعی دندانهایش را کشیده باشد و در دهانش چیزی جز زبان و لثه ها پیدا نباشند همانگونه لخت و بی روح بود . ولی از یک طرف دیگر هم خوشحال بودم که بعد از این خانه تکانی ، نظم و ترتیب زیبایی در خانه حکمفرما خواهدشد  و همه چیز بوی تازگی و تمیزی می دهد و همه مان منتظر سالی نوخواهیم بود .

در ذهن و زندگی نیز پاکسازیهایی که ما انجام می دهیم چنین تاثیراتی را برای هر کدام از ما به همراه خواهد داشت. برای درک بهتر این موضوع ، پاکسازی ذهن را بیشتر باز میکنم تا با فرایندی که در اثر این عمل رخ می دهد بیشتر آشنا شویم وزمان بیشتری برای این کار برای بالا بردن کیفیت زندگی و بهبود زندگی فردیمان اختصاص دهیم .

پاکسازی ذهن فرایندی است که در آن به حل مساله از طریق پذیرش مسولیت پذیری پرداخته می شود. بدین معنی که از نظر علم روانشناسی ما با پاکسازی ذهن می توانیم بار خاطراتی را که در اثر گذر زمان انباشته کرده ایم و در ما احساس بی قراری ، ناآرامی و یا آشفتگی ایجاد کرده است ، خنثی کرده و به ما در روند بهتر کیفیت بالاتر زندگی مان و همچنین اصلاح ورودیهایی که به ذهن داده شده کمک می کند تا ما بتوانیم با کیفیت مطلوب تری مسیر زندگی مان را در پیش بگیریم .

در حین انجام این فرایند باعث شناخت بهتر از خود نیز می شود. در واقع با تعریف دیگر پاکسازی ذهن می توانیم بگوییم بارهای روانی ناشی از ورودیهایی که به صورت نا خودآگاه و یا ناخواسته وارد شده اند کاسته شده و یا حتی می توانیم آنها را به حداقل و یا به صفر برسانیم به طوری که آرامش زیبایی در ما ایجاد شود.
در پاکسازی ذهن ما در ذهن ناخودآگاه خود که بیشتر موانع و باورها و خاطرات ما در آنجا شکل گرفته اند را شروع به پاکسازی کرده و برنامه هایی را که مانع رسیدن ما به سلامتی ، ثروت ، آرامش ، روابط عالی و خواسته های دیگرمان و یا هر چیزی که به اشتباه وارد شده و تبدیل به باور و خاطره ای تاثیرگذار منفی شده اند برطرف می گردند.

در این فرایند ما با رهایی از افکار منفی مواجه شده و به راحتی و زیبایی می توانیم از آنها رها و آزاد شویم ،افکار و یا اشتباهاتی که در ما سبب ایجاد ناآرامی و یا حتی بیماری شده اند شناسایی و اصلاح می شوند.

اگر بخواهیم با مثال و تشبیه ساده تری این موضوع را بیشتر باز کنیم می توانیم بگوییم پاکسازی ذهن فرایندی است که در آن آشغالها و سمومی که در طی سالیان سال بی محابا و بدون آگاهی و بی خبر از همه جا نوش جان کرده ایم حال بهتر است ابتدا آنها را از خانه ذهن شناسایی کرده و سپس گردگیری و غبارروبی  و بعد خنثی کنیم .

پاکسازی ذهن یعنی یک خانه تکانی اساسی به عمیق ترین عمق وجود و شنا در اقیانوس وجود تا یکی یکی آن آشغالها را که دنیای ذهن را آلوده کرده اند و بوی گندشان دورن ما را می آزارد برداشته و به سمت سطل آشغال هدایت کنیم.

در این فرایند علاوه بر زدودن سموم گویی یک سفر به دنیای دورن را نیز شروع می کنیم ، سفری که قرار است و قصد داریم تا در آن با ناشناخته های درون و گنج و گهر وجود خویش بیشتر و بهتر آشنا شویم . گویی با یک نقشه گنج به دنبال گنج های وجود خود می رویم تا از تک تک آنها بهره ببریم.

این عمل همانند برداشتن مانعی در جوی آبی است که مانع روان بودن آب گشته و پشت مانع و سد کوچک پر از گنداب های انباشته شده است و حالا وقت آن است تا آن مانع را برداریم که آب به مسیر روان ، سیال و زلال خود به حرکت در آید .

مورد بسیار مهم این است که هر فردی میتواند پاکسازی ذهن را انجام دهد و محدودیت سنی خاصی ندارد  بخش شیرین و جذاب آن زمانی است که با برداشتن اولین مانع و یا شناسایی و اصلاح آن ، مابقی موانع نیز همچون رشته های یک زنجیر به هم پیوسته و یا واگنهای به هم چسبیده یک قطار به هم مرتبط هستند و یکی یکی بیرون آمده و رفع و حل می شوند . نکته ای که در مورد پاکسازی ذهن بسیار مهم است اینست که وقتی تصمیم به پاکسازی ذهن می گیریم بهتراست پیوسته و همیشه در حال انجام آن باشیم و این عمل بخشی از کارهای روزانه ما باشد تا نتایج دلخواه و تاثیرگذار در ما ایجاد شود.
هر چقدر ما متعهدانه تر در این مورد اقدام کنیم و تمارین مربوط به آن را انجام دهیم در واقع بار خود را همچون کوهنوری که قصد صعود به نوک قله را دارد مسیر را بهتر و سبکتر و با حال خوش تر می توانیم طی نماییم.

با پاکسازی ذهن ما به خود این را یادآوری می کنیم که یعنی وقت خانه تکانی همچون خانه تکانی برای عید نوروز است که یکی یکی پنجره ها را غبارروبی کینم تا به دنیای بیرون بتوانیم بنگریم و با تمیزی دنیای درون و خانه دل و ذهن دنیا را زیباتر و بهارزندگی را بهتر و با حس عالی تری لمس کرده و استشمام  نماییم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *